O czym pamiętać przed wyjazdem na urlop?

Wielu z nasz mimo, że wciąż jeszcze siedzi za biurkiem myślami jest już na urlopie. Jednak, żeby wyjazd był udany i okazał się dla nas relaksem, a nie pasmem stresów warto odpowiednio się do niego przygotować. Zadbać należy o wiele szczegółów i najlepiej nie zostawiać nic na ostatnią chwilę.

Wycieczka zagraniczna

Jeśli wybieramy się za granicę i korzystamy w usług biura podróży warto przede wszystkim sprawdzić jego wiarygodność – najbezpieczniej będzie skorzystać z usług znanych i dużych firm. Lepiej zminimalizować ryzyko sytuacji, w których już na lotnisku okazałoby się, że wycieczka się nie odbędzie. Po możliwie najwnikliwszym sprawdzeniu organizatora należy pamiętać o przygotowaniu paszportu – oczywiście jeśli wybieramy się do krajów spoza Unii Europejskiej, do podróżowania w ramach Unii wystarczy nam dowód osobisty. Ważne jest także zadbanie o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, zwłaszcza jeśli podczas urlopu planujemy chodzić po górach, jeździć na rowerze lub nurkować. 

Najczęściej, jeśli decydujemy się na wyjazd organizowany przez biuro podróży nie musimy martwić się o wyżywienie oraz dodatkowe atrakcje – dobra oferta organizatora powinna gwarantować te podstawowe kwestie. Dobrze będzie zorientować się jednak jaką maksymalnie wagę może osiągnąć nasz bagaż, który chcemy zabrać na pokład samolotu, jej przekroczenie wymagać będzie dodatkowych opłat.

Camping

Decydując się na wyjazd na camping, do małego pensjonatu lub hotelu pamiętać trzeba o trochę innych kwestiach. Na urlop w tej formie najczęściej wybieramy się samochodem, dlatego warto zacząć od przeglądu technicznego, dzięki czemu wykluczymy ryzyko awarii. Przed wyjazdem dobrze dokładnie zorientować się co będzie dla nas dostępne na miejscu - jakie atrakcje oraz sprzęty gwarantuje właściciel obiektu. 

Warto o część z nich zadbać samemu i zabrać ze sobą podstawowe sprzęty. Dokonując ich wyboru kierować się trzeba nie tylko funkcjonalnością, ale także rozmiarem - każdy skrawek miejsca w torbie czy bagażniku może okazać się na wagę złota. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na proponowany przez markę First Austria zestaw turystyczny, w skład którego wchodzi żelazko, czajnik i suszarka, ich brak z pewnością okazałby się uciążliwy podczas długo wyczekiwanego urlopu. Przydać nam się może także opiekacz 3w1, spełniający funkcję grilla, gofrownicy i sandwicha, który umożliwi nam szybkie i łatwe przygotowanie ciepłego posiłku. Jeśli planujemy długie wycieczki, spacery lub wyprawy na ryby niezbędny okaże się termos, w którym możemy zabrać ze sobą zarówno gorące jak i zimne napoje.

Bez względu na to, gdzie zamierzamy spędzić urlop, tuż przed wyjazdem należy sprawdzić jakich formalności powinniśmy dopełnić oraz co ze sobą zabrać, żeby uniknąć nieprzyjemnych i stresujących sytuacji.  Długo wyczekiwany urlop powinien być dla nas przede wszystkim czasem relaksu i odpoczynku od codziennych obowiązków, a nie dodatkowym, niechcianym problemem.

Z poradnika

Trzy oblicza prostownicy do włosów

Masz proste, falowane, kręcone włosy – takie same co dzień. Jeśli czasem masz ochotę na zmianę swojego wizerunku, i to w zaledwie ki

Czytaj więcej