Nadaj włosom dawny blask - sposoby na regenerację.

Kiedy wraz z wiosną do życia budzi się przyroda warto zadbać, żeby nasze włosy również odzyskały dawny blask. Pielęgnacja włosów w dużym stopniu zależy od pory roku. Po zimie są one zmęczone chłodem, słabe i zaczynają się łamać. Przesuszają się lub mają tendencję do przetłuszczania. Wszystkiemu winne są czynniki zewnętrzne. Niskie temperatury w połączeniu z zimnym wiatrem oraz ciepłe powietrze w mieszkaniach. Wraz z wiosną nasze głowy mogą odetchnąć od czapek, jednak światło dzienne obnaży przed światem szkody wyrządzone skrywanym pod nimi fryzurom. Jak sprawić by nasze włosy ponownie olśniewały swoim pięknem? Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek.

Wszystko o myciu włosów

Podstawą pielęgnacji włosów jest ich mycie. Należy to robić tak często, jak jest to konieczne. Wbrew powszechnym opiniom, codzienne mycie nie jest wcale szkodliwą czynnością. Tłusta skóra i włosy to doskonała pożywka dla bakterii, a rzadkie mycie głowy wcale nie spowalnia pracy gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za przetłuszczanie się włosów. Pamiętaj, że po każdym myciu należy stosować odżywkę. Dzięki niej poprawi się stan włosów i staną się one łatwiejsze do rozczesania. Zwróć uwagę czy szampon i odżywka zawierają keratynę, która pomaga w odbudowie struktury włosa. Jeśli zapomnisz lub nie masz czasu na stosowanie odżywki, nie częściej niż dwa razy w tygodniu możesz użyć maski, która posiada zdecydowanie silniejsze działanie rewitalizacyjne. Inaczej mówiąc w efektywniejszy sposób wpływa na stan i kondycję włosów.

Włosy myjemy kilkaset razy w roku. Z pozoru prosty zabieg, jeśli wykonywany nieprawidłowo, może przyczynić się do ich osłabienia lub sprawić, że staną się matowe. Oto jak prawidłowo powinna wyglądać ta czynność. Włosy myje się w wodzie letniej, natomiast szampon powinno się  spłukiwać ciepłą. Dzięki niej łuski włosów zostaną lekko otwarte i dostanie się do nich więcej substancji odżywczych. Po dokładnym spłukaniu szamponu, włosy należy zawinąć w ręcznik na około minutę, po czym nałożyć na nie odżywkę. Po pięciu minutach bardzo dokładnie ją spłukać chłodną wodą, dzięki czemu łuski zostaną ponownie zamknięte. Podczas mycia wskazane jest masowanie głowy, celem pobudzenia krążenia. Jeśli głowa jest dobrze ukrwiona, to dostarcza włosom produktów odżywczych, dzięki którym wyrastają nowe włosy, a stare nie wypadają. 

Nieoceniona pomoc suszarki

Kiedy włosy zostaną odpowiednio wymyte i opłukane, najlepiej aby wyschły samoczynnie. Jednak w dzisiejszych, zabieganych czasach, nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Problemu nie ma jeśli włosy są krótkie, im więcej włosów tym dłuższy czas suszenia. Każda osoba, która myje głowę tuż przed wyjściem z domu przyzna, że nieocenionym urządzeniem jest wtedy suszarka. Wielu ludzi nie wyobraża sobie bez niej życia, bowiem oprócz swojej podstawowej funkcji jaką jest suszenie, służy również do modelowania i układania włosów w szybki i efektywny sposób. Niestety gorące powietrze z suszarki jest dla włosów szkodliwe. Jednak w porównaniu do tego, co z włosami mogą zrobić warunki zewnętrzne, „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Znacznie gorszym od gorącego powietrza jest pójście spać z niewysuszoną głową. Mokre włosy są bardzo podatne i podczas snu mogą się połamać. Z mokrą głową nie wolno też wychodzić na zewnątrz, nawet gdy nam się śpieszy. Niewskazane jest to również, gdy na dworze jest ciepło, a słońce świeci na bezchmurnym niebie. Mokre włosy znacznie bardziej przyciągają brud. Świeżo umyte w mgnieniu oka pokryją się kurzem i zanieczyszczeniami. Natomiast gdy na zewnątrz jest zimno, mogą połamać się lub zamarznąć. Dzięki zastosowaniu kilku prostych metod można jednak opanować sztukę posługiwania się suszarką, w taki sposób aby włosy pozostały zdrowe, a fryzury wyglądały jak po wyjściu od fryzjera. 

Skuteczne suszenie

Zanim przystąpi się do suszenia włosów, nadmiar wody należy zebrać ręcznikiem. Nigdy nie wolno suszyć mokrych włosów, zawsze powinny być one wilgotne. Warto wyrobić w sobie nawyk nakładania na włosy preparatu, który uchroni je przed temperaturą powietrza z suszarki, a jednocześnie wzmocni strukturę włosa, nada im zdrowy wygląd i aksamitny połysk. Aby uzyskać większą objętość włosów, powinno się je suszyć trzymając głowę między nogami. Na koniec suszenia należy przełączyć nadmuch na zimne powietrze, które sprawia, że łuski włosów zostaną domknięte. Warto więc zaopatrzyć się w suszarkę posiadającą funkcję zimnego nadmuchu, jak np. suszarka FA 5654-3 ze specjalnej edycji firmy First Austria, która dodatkowo posiada nowoczesny design oraz unikatowy nadruk wykonany w specjalistyczny sposób. 

Suszarkę powinno trzymać się w odległości około 30 centymetrów od głowy. Włosy należy przegarniać ręką lub okrągłą szczotką, a urządzeniem poruszać w celu przyśpieszenia suszenia. Zbyt długie trzymanie jej w jednej pozycji może doprowadzić do przesuszenia włosów. Jeśli chcesz aby twoje włosy zyskały objętość, najlepszą do tego celu będzie suszarka FA 5654, wyposażona w zdejmowany dyfuzor. Gdy skierujesz strumień powietrza blisko skóry, włosy delikatnie podniosą się u nasady, zwiększając swą objętość. Ponadto posiada ona funkcję jonizacji, która naturalizuje dodatnie ładunki elektryczne zgromadzone na włosach, dzięki czemu stają się one miękkie, nie elektryzują się podczas czesania i są łatwiejsze do modelowania. 

Domowe metody

Stosowanie domowych kuracji pielęgnacyjnych wskazane jest głównie w okresie wiosennym, kiedy  temperatura waha się nawet o 20 stopni. Domowe metody wcale nie muszą być gorsze, od tych stosowanych w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Przed zastosowaniem takiej kuracji należy jednak włosy lekko podciąć. Do najbardziej popularnych metod regeneracyjnych stosowanych po okresie zimowym, jest maseczka z olejem rycynowym. Do jej przygotowania, oprócz łyżki oleju rycynowego, potrzebne będzie jedno żółtko, sok z połowy cytryny i dwie łyżki nafty kosmetycznej. Całość mieszamy, nakładamy na włosy i spłukujemy po upływie dwudziestu minut. Maseczkę taką najlepiej stosować podczas gorącej kąpieli kiedy powietrze w łazience staje się gorące i wilgotne. Włosy można dodatkowo owinąć ręcznikiem lub założyć na głowę foliowy czepek. Kolejnym tanim sposobem na domowe odżywianie włosów jest żółtko jajka lub piwo. Oba produkty mają bardzo zbliżone właściwości. Można je stosować zarówno razem, jako mieszanka oraz każde z osobna. Włosy powinno się również wzmacniać od środka. Dobra dieta, uzupełniona o suplementy witaminowe z pewnością przyczynią się do tego, aby twoje włosy odzyskały swój dawny blask.

 

 

 

 

 

 

Z poradnika

Przepis na zdrowy i pyszny sok, czyli jaką sokowirówkę wy

Bywa, że soki ze sklepowych półek mają niewiele wspólnego z owocami. Po przeczytaniu etykiety okazuje się, iż listę składników wyp

Czytaj więcej