Blender - urządzenie do zadań specjalnych

Blender to wielofunkcyjne urządzenie ułatwiające pracę w kuchni. Pomaga kroić, mieszać, rozdrabniać, miksować i ubijać. Jednak to nie wszystkie zalety tego niezwykłego pomocnika.

Głównym zadaniem blendera jest miksowanie i rozdrabnianie. Idealnie nadaje się do przygotowywania koktajli owocowych, zup, czy nawet przecierów dla dzieci. Urządzenie to zostało stworzone po to, by pomóc w spełnianiu najróżniejszych kulinarnych fantazji domowych kucharzy. Na rynku dostępnych jest wiele sprzętów tego typu. W zależności od przeznaczenia można wybrać dowolny model.

Rodzaje 

Urządzenia te dzieli się na dwa rodzaje: stojące - z pojemnikiem, do którego wkłada się produkty do obróbki, oraz ręczne - kubek najczęściej jest w zestawie, ale  nie tworzy jednego urządzenia z blenderem. 

Wersja stojąca, połączona z „kielichem” na produkty (zazwyczaj 2-litrowym), posiada zestaw ostrych noży umiejscowionych na dnie zbiornika, gotowych na rozdrabnianie nawet twardych produktów. Komplety dodatkowo wzbogacane są o sokowirówkę, czy młynek do kawy tworząc tym samym wszechstronny robot kuchenny. Urządzenia kielichowe wykorzystywane są przede wszystkim do przyrządzania soków i napojów (pojemny zbiornik zapobiega rozpryskiwaniu).

Blendery ręczne zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Ich użyteczność najlepiej sprawdza się podczas miksowania produktów w wysokich naczyniach (gotowych od razu do podania). Małe, poręczne urządzenia skutecznie rozkruszą lód, pomogą w przyrządzeniu smacznego puree, marmolady, itd. Ręczne miksery nadają się także do rozdrabniania gorących warzyw. Na rynku istnieją modele bezprzewodowe, które wyposażane są w baterie oraz akumulator.

Parametry 

Wybierając najbardziej użyteczny dla siebie blender należy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc urządzenia. Im wyższa wartość tym dłużej (bez zwalniania) można miksować twardsze produkty. Siła rozdrabniaczy ręcznych plasuje się między 170 W a 800 W i jest ona nieco niższa niż przy rozdrabniaczach stojących, w których wartość ta sięga aż 1500 W. Wartość przyrządu uzależniona jest od produktów jakie w nim będą miksowane.

Kolejnym istotnym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę, kupując blender są jego obroty, które najczęściej podawane są w poziomach prędkości. Urządzenia przenośne posiadają do 15 poziomów, natomiast te z pojemnikiem nieco mniej. Miksery posiadające kilka opcji przyspieszenia muszą być wyposażone w regulator, dzięki któremu prędkość można dostosować do obrabianego produktu. Często też blendery wyposażone są o dodatkową funkcję „turbo”. Jest to maksymalne przyspieszenie ostrzy, które umożliwia np. rozdrobnienie gródek w cieście.

Dodatkowym aspektem, który wpływa na atrakcyjność tego kuchennego przyrządu jest wyposażenie. Blendery ręczne zazwyczaj w zestawie posiadają pojemniki, do których wkłada się produkty przeznaczone do rozdrobnienia. Takie zbiorniki w zależności od producenta wzbogacane są o miarkę, a niekiedy nawet dołączana jest do nich pokrywka. Poszczególne modele mikserów ręcznych posiadają nawet haki, umożliwiające wyrabianie ciast. Masy jednak zbyt dużo nie będzie, ponieważ większość pojemników jest wąska i długa, co nie ułatwia wyrobienia ciasta na całą blachę.   

Sprzęt z przyłączonym kielichem w zestawie zawiera różne typy końcówek, które w zależności od wykonywanych prac można wymieniać. Do dyspozycji klientów często jest spieniacz do mleka, trzepaczka do jajek, która także umożliwia zrobienie majonezu, czy specjalna końcówka rozdrabniająca. Niekiedy w komplecie można znaleźć duży nóż, który nadaje się do rozkruszania lodu.

Wielkim udogodnieniem dla przyszłych posiadaczy blenderów będą z pewnością opcje, które sprawią, że użytkowanie nowego pomocnika kuchennego będzie bezpieczne. Obecnie produkowane urządzenia posiadają szereg zabezpieczeń - od blokady podczas otwartego pojemnika, blokowanie poluzowania się końcówki w trakcie pracy, ochrona przed niepożądanym użytkownikiem czy brak możliwości uruchomienia sprzętu, gdy wszystkie części nie są prawidłowo zamontowane. Nie powinno kupować się urządzeń, które tego rodzaju funkcji nie posiadają, ponieważ biorąc pod uwagę moc urządzenia i ostrze noży używanie ich byłoby skrajnie niebezpieczne.

Fachowa pomoc w kuchni

Blender to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają szybkiej i fachowej pomocy w kuchni. Te kompaktowe urządzenia nie zajmują dużo miejsca i są bardzo proste w obsłudze. Codzienne czynności, które zazwyczaj wykonuje się samemu robią dokładniej i szybciej. Zaoszczędzony dzięki temu czas można wykorzystać na nowe kulinarne eksperymenty.

 

 

 

 

 

 

Z poradnika

Nadaj włosom dawny blask - sposoby na regenerację.

Kiedy wraz z wiosną do życia budzi się przyroda warto zadbać, żeby nasze włosy również odzyskały dawny blask. Pielęgnacja włosów

Czytaj więcej