Jak wyczyścić żelazko?

Żelazko to podstawowy sprzęt domowy, a mimo to niewiele osób wie jak je poprawnie czyścić. Kupujemy je i tak bez odpowiedniej konserwacji prasujemy nim póki się nie zepsuje. A żelazko bez plam i osadów to podstawa by móc się cieszyć idealnie czystym i gładkim praniem. Na szczęście nie jest to ani trudne, ani czasochłonne.

Czyszczenie stopy żelazka

Stopa żelazka jest bardzo podatna na zabrudzenia, dlatego wymaga ona regularnego czyszczenia. Ochroni Cię to przed poplamieniem tkanin. Oczywiście czyszczenie zaczynamy w momencie, kiedy żelazko jest zimne i niepodłączone do kontaktu. Ogólna zasada jest taka, że przygotowujemy specjalny roztwór, w którym zamaczamy miękką szmatkę i następnie wycieramy nią spód żelazka. Domowych mieszanek, znanych jako skuteczne, jest kilka:

1. Woda z niewielką ilością płynu do naczyń lub proszku do prania.

2. Ocet lub ocet z solą – jest nieco mocniejszy, polecany przy większych zabrudzeniach lub w sytuacji, gdy do płytki przywarł jakiś materiał. Jeśli takie działanie nadal nie usunie śladów, należy podgrzać roztwór, tak by sól się roztopiła i nim czyścić spód żelazka. Po takim zabiegu przetrzyj całą stopkę czystą szmatką zwilżoną wodą.

3. Amoniak. Choć tu również należy pamiętać o tym, by na koniec przetrzeć spód mokrą ściereczką.

Jeśli chcesz usunąć nagromadzony w otworach na parę brud, możesz to zrobić za pomocą patyczków kosmetycznych, delikatnie usuwając zanieczyszczenie z parowników. Nie używaj noża ani niczego ostrego, gdyż możesz porysować płytę żelazka.

Czyszczenie zbiornika na wodę

Zbiorniczek na wodę należy wyczyścić, kiedy zauważysz, że otworki na stopie żelazka są zatkane przez osad. Wytrąca się on z wody, której używasz do napełniania zbiorniczka. Tu znów niezawodnym płynem do czyszczenia okazuje się ocet. Napełnij zbiorniczek z wodą do 1  jego wysokości octem, podłączyć żelazko do prądu i ustaw funkcję parowania. Następnie prasuj ściereczkę, aż do momentu opróżnienia się zbiornika. Jeśli osad jest nadal widoczny, napełnij pojemnik czysta wodą i ponownie prasuj tkaninę dopóki woda nie wyparuje. Jeśli to nie wystarczy, powtórz tę czynność z octem. Czynność powtarzaj, aż osad zniknie całkowicie. Po zakończeniu czyszczenia wypłucz zbiorniczek czystą wodą, po czym napełnij go nią ponownie i prasuj ściereczkę aż do wyparowania wody. Nigdy od razu nie prasuj ubrań, bez pozbywania się octu, ponieważ możesz je zniszczyć. Jeśli w przyszłości chcesz uniknąć zabrudzenia zbiornika używaj, do prasowania wody destylowanej. Zaś, jeśli pozostaniesz przy tej z kranu, pamiętaj o regularnym czyszczeniu.

Czyszczenie zewnętrznych powierzchni

Zewnętrzna obudowa żelazka powinna być czysta, by przez przypadek nie zabrudzić prasowanych tkanin. Dbanie o tę powierzchnie nie powinno przysporzyć Ci problemu, ponieważ jest niezwykle proste. Wystarczy regularnie przecierać żelazko wilgotną ściereczką, a jeśli to nie pomoże – gąbeczką z odrobiną płynu do naczyń.

Wykonuj powyższe czynności systematycznie, a będziesz się mogła na długo cieszyć czystym i schludnym praniem, jak i żelazkiem.

Z poradnika

Para w ruch - żelazka parowe

Prasownie należy do najmniej lubianych czynności. Niestety - wymięte po praniu ubrania wymagają odpowiedniego wygładzenia. Wybór wła

Czytaj więcej