Instrukcja prasowania

Instrukcja prasowania dla tych początkujących, jak i tych już wprawionych, chcących ułatwić sobie codzienny obowiązek. Kilka porad, jak prasować szybciej i sprawniej, w zależności od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia.

Prasowanie bawełny

Jasne bawełny, zarówno gładkie, jak i wzorzyste, prasujemy po prawej stronie. Ciemne natomiast, możemy prasować na lewej stronie lub na prawej, przykrywając uprzednio ubranie ściereczką (płócienną lub lnianą) i prasując przez nią – w ten sposób zapobiegniemy błyszczeniu tkaniny. Bawełnę należy prasować w wysokiej temperaturze, pomiędzy 150oC a 180oC.

Prasowanie wełny

Dzianiny oraz wszelkie wyroby wełniane należy prasować na prawej stronie, przez wilgotną ściereczkę, najlepiej płócienną. Ważne jest, by nie przesuwać żelazkiem po tkaninie, lecz by je delikatnie przykładać. Ciemne wełny można również prasować przez zwykłą gazetę. W tym przypadku należy stosować średnią temperaturę, około 120oC do 150oC.

Prasowanie lnu

Len powinno się prasować, gdy jest jeszcze wilgotny. Jeśli ubranie zdążyło już wyschnąć, spryskaj je nieco wodą – znacznie ułatwi Ci to pracę. Po skończeniu prasowania powieś ubranie jeszcze na chwilę na sznurku, tak, aby całkowicie wyschło. Jeśli len jest gładki, bez żadnych aplikacji ani haftów, prasuj go na lewej stronie. Zapobiegniesz w ten sposób świeceniu się materiału i śladu odbitego żelazka. Jest to ważne zwłaszcza przy prasowaniu ciemnych tkanin, ponieważ na nich to zjawisko jest wyjątkowo widoczne. Jednak gdy ubranie nie jest zupełnie gładkie, musisz je prasować na lewej stronie, by uniknąć uwypuklenia się wzorów. By w takim przypadku osiągnąć pożądany efekt, prasuj tkaninę przez szmatkę. Len, podobnie jak bawełnę, należy prasować w wysokiej temperaturze, 180oC – 220oC.

Prasowanie jedwabiu

Jedwab należy prasować na lewej stronie, jest tak łatwiej, zaczynając zawsze od falbanek, haftów itp., jeśli takie są. Niestety, postępując w ten sposób, materiał traci swój blask, więc jeśli zależy Ci na tym efekcie, przejedź żelazkiem dodatkowo również po prawej stronie ubrania. Jedwabie, zarówno naturalnie, jak i sztuczne,  prasuje się w niskiej temperaturze, pomiędzy 90oC a 120 oC.

Sztuczne tkaniny

Ogólnie nie zaleca się prasowania sztucznych tkanin, ponieważ doprowadza to do pękania włókien materiału, co prowadzi do tego, że ubranie bardzo szybko przestaje się nadawać do noszenia. Jeśli jednak musisz wyjątkowo wyprasować taki materiał, rób to przy użyciu bardzo niskiej temperatury - do 90 oC.

Z poradnika

O czym pamiętać przed wyjazdem na urlop?

Wielu z nasz mimo, że wciąż jeszcze siedzi za biurkiem myślami jest już na urlopie. Jednak, żeby wyjazd był udany i okazał się dla

Czytaj więcej